Skríning rakoviny prostaty

Karcinom prostaty je v současné době v České republice druhým nejčastějším onkologickým onemocněním u mužů.

V případě zahájení screeningu (vyhledávání) karcinomu prostaty musí muži počítat s tím, že se stanou aktivním partnerem lékaře, kde budou spolurozhodovat nejen o screeningu a další diagnostice, ale i o zahajování či nezahajování léčby.  Jde o situaci, na kterou nejsme v pozici pacienta příliš zvyklí.

Ke screeningu rakoviny prostaty se používá nádorový marker prostatický specifický antigen (PSA). Jeho začlenění do diagnostických postupů mělo za důsledek navýšení nejen celkového počtu karcinomů, ale i časných stadií, které před érou PSA nebyly klinicky detekovatelné. Na druhé straně jsou díky PSA jsou identifikovány i karcinomy, které nemusí svého nositele přímo ohrozit na životě, které se často neléčí a kde nejvhodnější strategií může být „watch and wait“ (monitoruj a čekej).

Cílem screeningového programu se je oslovit muže v cílové skupině, t.j. ve věku 50–69 let (+364 dní) u nichž u nichž je naděje na dožití alespoň 10-15 let, netrpí jinou závažnou, život ohrožující nemocí. Byť je program cílen zejména na tuto věkovou skupinu, lze obdobně postupovat i u mužů v dobré kondici nad 70 let věku.

V případě, že se karcinom prostaty vyskytuje u příbuzných v přímé linii (otec, syn), je vhodné screening zahájit už ve 45 letech.