Očkování

Česká republika má vynikající proočkovanost u dětí. Výrazně horší situace u dospělých, kde jediné povinné očkování (a ze zdravotního pojištění hrazené) je pravidelné přeočkování proti tetanu. Všechna ostatní očkování dospělých jsou tzv. doporučovaná a každý si je musí hradit sám. Doporučovaná nejsou proto, že by byla méně důležitá, ale proto, že je zdravotní systém není schopen plošně ufinancovat a tento logicky upřednostňuje děti. Záleží jen na nás, zda jsme ochotni se spolupodílet na ochraně našeho zdraví.

Vakcinace jako metoda nejúčinnější prevence nebude pravděpodobně ještě dlouho ničím lepším překonána.

Cílem očkování je zabránit těžkým projevům infekčních onemocnění, vyloučit trvalá postižení či úmrtí, omezit šíření infekcí a vznik epidemií. Očkováním se nedosahuje jen ochrany očkovaného jednotlivce. Proočkováním určitého procento populace, chráníme i ty, kteří ze závažných zdravotních důvodů nemohou očkování podstoupit (tzv. kolektivní ochrana).

Mezi nejčastěji doporučovaná očkování v dospělosti patří očkování proti chřipce, klíšťové encefalitidě, pneumokokům, dále pak proti žloutence typu A a B, meningokokům, černému kašli a planým neštovicím.