Meningokok

Hnisavé záněty obalů mozku (meningitidy) jsou život ohrožující onemocnění, která bez léčby končí vždy smrtelně. Meningitidu vyvolává řada bakterií, mezi typické vyvolavatele patří meningokok, pneumokok a hemofilus.

Klinický obraz většiny neuroinfekcí je velmi dramatický. Onemocnění začíná často z plného zdraví, kdy dojde k prudkému zhoršení zdravotního stavu s rozvojem horečky, dostaví se úporné bolesti hlavy se zvracením. Většinou rychle dojde k rozvoji poruchy vědomí od spavosti až po bezvědomí.

19. petechie dolnich koncetin

V případě meningokokové infekce dochází i k rozvoji typických krvácivých kožních projevů od drobných krvácení velikosti špendlíkové hlavičky, tzv. petechií (viz obr.) – až po plošné kožní krvácení.

K přenosu hnisavých meningitid dochází vzdušnou cestou či intimním kontaktem (např. polibkem) s infikovaným jedincem, kdy se bakterie uchytí v nosohltanu a po pomnožení se šíří krví na mozkové pleny, kde vyvolá jejich zánět.

 

Meningokokové infekce patří k nejobávanějším infekčním onemocněním, kromě meningitidy (zánět obalů mozku) způsobují i sepsi (infekci krve).

Onemocnět může člověk v jakémkoliv věku, nejčastěji však bývají postiženy malé děti a na dalším místě je dospívající mládež mezi 14-20 lety.  Úmrtí může nastat už do 12 hodin po prvních příznacích.

Meningokokové infekce jsou naštěstí vzácné. V České republice v posledních letech onemocní tzv. invazivním meningokokovým onemocněním méně než  100 lidí ročně,  každoročně několik lidí zemře (smrtnost onemocnění je kolem 10%).

Prevence meningitid

Nejúčinnější ochranou proti meningitidám je očkování. Od r. 2002 jsou děti očkovány proti původci hemofilové meningitidy. K dispozici je též vakcína proti pneumokokům, které mohou vyvolat meningitidu v jakémkoliv věku.

Prevence meningokokových meningitid je bohužel složitější. Meningokoky se podle struktury rozdělují do tzv. séroskupin, z nichž 5-6 způsobuje závažná onemocnění. Na území České republiky se vyskytuje převážně séroskupina B a C. Většina meningokokových onemocnění u nás je vyvolána séroskupinou B. Proti této séroskupině je od r. 2013 je k dispozici očkovací látka Bexsero. Malou část případů způsobují meningokoky ze skupin C, A, Y a W135.  Možnost vakcinace je i proti těmto meningokokům.

MUDr. Robert Wohl