Kolonoskopie

  1. Endoskopické vyšetření tlustého střeva (kolonoskopii) doporučujeme objednat na gastroenterologickém oddělením Svitavské nemocnice (nová budova 3.patro) a to osobně nebo na telefonním čísle: 461 569 287.
  2. Jeden týden před vyšetřením je třeba zrealizovat:
   • Krevní odběr. Vlastní odběr je možno realizovat po dohodě se sestrou naší ordinace. Výsledek krevního odběru je nutno vzít s sebou na endoskopické vyšetření.
   • Nemocní, kteří užívají preparáty železa (například Ferronat, Sorbifer Durules, Aktiferrin) je přechodně přestanou užívat.
   • Týden před vyšetřením je třeba též přestat užívat tzv. nesteroidní antirevmatika (Brufen, Ibalgin apod.).
   • Týden před kolonoskopickým vyšetřením je nutné začít držet bezezbytkovou dietu. Je nutno vynechat potraviny s vysokým obsahem nestravitelných zbytků (celozrnně pečivo, zelenina a ovoce se slupkami nebo zrnky včetně hroznů, kiwi, jahod, máku apod.).
   • Pokud užíváte warfarin, nevysazujte jej. Je však potřebné mít hodnotu INR (Quicka) v léčebném rozmezí (obvykle mezi 2-3). Krevní odběr provedeme týden před kolonoskopickým vyšetřením. Bude Vám provedena pouze tzv. diagnostická kolonoskopie a v případě nálezu (např. polypů) dostanete druhý termín vyšetření,  před kterým bude převeden/a z warfarinu na podkožní injekce nízkomolekulárního heparinu.  Při léčbě podkožními injekce nízkomolekulárního heparinu lze při kolonoskopii provádět i léčebné výkony.
  3. Odpoledne před vlastním kolonoskopickým vyšetřením po 16h je třeba začít pít očistný roztok Fortrans. Přípravek obsahuje 4 sáčky. Jeden sáček se rozpustí v 1 litru vody nebo v ochucené minerálce. Vypijte celkem 3 litry roztoku tak, abyste popíje-li jeden litr roztoku za hodinu. Po vypití 1-2 litrů začne docházet k vyprazdňování. Poslední litr očistného roztoku vypijte 4 hodiny před plánovanou dobou vyšetření. Recept na projímadlo je třeba vyzvednout do 14 ti dní od jeho vystavení!
  4. Vyšetřujícími lékaři předejte: Žádanku na kolonoskopické vyšetření (poukaz K) + výsledek krevního odběru + přehled užívaných léků (název léku, sílu a dávkování).
  5. Vlastní vyšetření proběhne v tzv. mírné analgosedaci (utlumení bolesti a snížení stavu vědomí). Po výkonu jsou pacienti 1-2 hodiny sledováni. Po výkonu nesmíte řídit vozidlo. Je vhodné si zajistit doprovod a odvoz. Pokud v rámci vyšetření je proveden rozsáhlejší léčebný výkon, je vyšetřovaný hospitalizován minimálně do druhého dne k pozorování. Je nutno abyste počítal/a i s touto alternativou.

DIETA PŘED  KOLONOSKOPICKÝM  VYŠETŘENÍM

Nemůže být nikdy provedeno kvalitní vyšetření tlustého střeva bez jeho náležité přípravy. Nemocní trpící zácpou by měli mít 2–3 dny tekutou dietu před počátkem vlastní přípravy Fortransem.Týden před vyšetřením je nutné držet bezezbytkovou dietu:

Doporučené potraviny:

Polévky: vývary se zavářkou z těstovin nebo rýže

Maso: dušené a vařené

Drůbež: kuře dušené bez kůže

Uzeniny: šunka, šunkový salám

Přílohy: knedlíky, těstoviny, rýže, vařené brambory

Mléčné výrobky: bílý jogurt, sýry

Pečivo: bílé pečivo bez kmínu a máku, vánočka bez mandlí a rozinek

Nápoje: čaj černý, minerálka, dobrá voda

Zakázané potraviny: ovoce, zelenina, oříšky, vločky, marmelády, džus, ovocné šťávy, celozrnné pečivo, luštěniny, chléb.

Den před vyšetřením:

Snídaně: pečivo, tekutiny /čaj, minerálka, polévka – bujón bez zeleniny/

Oběd: polévka – bujón bez zeleniny

Večeře: již nic nejezte, odpočívejte. Tekutiny /s výjimkou mléka, džusu a zrnkové kávy/ neomezujte.

V den vyšetření:

Tekutiny /kromě mléka, kávy, džusu, ovocné šťávy/ neomezujte, pít přestaňte 2 hodiny před výkonem.  Dávku ranních léků, kromě Inzulínu a léků na cukrovku, si vezměte a zapijte vodou.