Chřipka

Viry chřipky jsou odpovědné za každoroční za epidemie, které bývají v chladném zimním období (obvykle v lednu či únoru). Obranou proti virům chřipky je na prvním místě očkování. 

Očkování proti chřipce je účinné a bezpečné. Chřipce se lze bránit každoročním očkováním, a to jednou dávkou vakcíny. Tato je vyráběna na základě doporučení  Světové zdravotnické organizace (WHO). Očkováním proti jednomu druhu chřipky můžeme získat částečnou imunitu i proti dalším druhům.

S očkováním se začíná před zahájením chřipkové sezóny, ideálním termínem pro očkování je proto říjen – prosinec. Očkovat lze i na začátku chřipkové epidemie, je však nutné vzít v úvahu, že ochrana nastoupí až za cca 14 dní.

Očkování je plně hrazeno ze zdravotního pojištění u následujících rizikových skupin:

  1. věk nad 65 let
  2. chronické farmakologicky řešené onemocnění srdce a cév, dýchacích cest, ledvin, jater, diabetes mellitus a osoby s nedostatečnou imunitou (vrozenou či léky navozenou)
  3. stav po splenektomii (odstranění sleziny) nebo po transplantaci krvetvorných buněk

Očkování je doporučované (ale není hrazeno ze zdravotního pojištění) i pro další osoby se zvýšeným rizikem:

  1. těhotné ženy a ženy v šestinedělí
  2. blízké kontakty (zejména ve společné domácnosti) malých dětí, seniorů, chronicky nemocných, těhotných žen 

Antivirová léčba chřipky z veřejného zdravotního pojištění je hrazena pouze pacientům, kteří nemohou být očkováni či při selhání očkování.

Chřipka řečí čísel: Každý rok onemocní v České republice chřipkou 5–40 % zaměstnanců. S chřipkou bez dalších komplikací se zdravý člověk vypořádá průměrně za 3 až 5 dní. Absence v práci vede k finančním ztrátám jak na straně zaměstnance, tak zaměstnavatele. Při pětidenní absenci zaměstnanec přijde cca o 14 % své měsíční mzdy*Ztráta zaměstnavatele za jednoho zaměstnance na nemocenské činí 3 704 až 21 211 Kč při průměrném platu 10–60 000 Kč*.

MUDr. Robert Woh

*Deloitte, Kalkulace finanční ztráty zaměstnance a zaměstnavatele v případě krátkodobé pracovní neschopnosti zaměstnance, duben 2012.